Kiemelt koncertek


XXII. Lábatlani
Blues Fesztivál

2024.07.11-13.


Shemekia C
opeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.


VIII. Zsámbéki
Blues Piknik
2024.07.26-28.


Pribojszki 50

2024.07.31.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

História: A bohócnak is jár a taps
2018-07-26 | kritika


A História együttes 2005 decemberében alakult a naszvadi Művelődési Központ pincéjének próbahelyiségében. A Lábszky Olivér énekes, Ágh Attila gitáros, Flaisz József basszusgitáros és Pásztó Tibor dobos alkotta formáció az elkövetkező hónapokban rendszeresen próbált, számos feldolgozást gyakorolt be és sorra születtek a saját szerzemények is. Bemutatkozó lemezüket 2007-ben jelentették meg Mit ír az újság címmel. Az albumról hamar közönség kedvencé váltak az olyan dalok, mint a Kína, a Mit ír az újság, vagy az Édes fekete lány. Ekkorra már folyamatosan kluboztak, egyre nagyobb körben kezdték megismerni a sztárallűröktől mentes blues-rock zenekart a Felvidéken. Második korongjuk, a História Rádió 2008-ban került piacra, amit három év múlva az Árva fillér követett. A Hunnia Records gondozásában kiadott lemez címadó szerzeményét Az év dala kategóriában jelölték a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjra, a nóta egészen a döntőig jutott. Aktuális hanganyaguk, A bohócnak is jár a taps a pályafutásuk legnépszerűbb szerzeményeit felvonultató akusztikus koncertlemezük megjelenését követően négy évvel készült el. Az album stílusban szélesebb és színesebb spektrumot ölel fel, mint az eddigiek: bluest, hard rockot, kocsmadalt, rock ’n’ rollt, lírát és csipetnyi funky-t találunk rajta. Az elhangzó nóták javarészt az Ágh Attila - Lábszky Olivér dalszerző-szövegíró páros nevéhez köthetők. Az alapító tagok közül napjainkra csupán ők ketten maradtak, a további tagok: Haris Csaba, Nagy Csaba és Holop Szilveszter. A zenekarvezető Lábszky egyedi hangvételű dalszövegei közül a Ma este indián leszek bír a legmélyebb mondanivalóval. Az Engedjetek szabadon a P. Mobilt juttatja eszembe, míg az Ezek az utcákat akár Rúzsa Magdi is énekelhetné. Az utóbbi szerzeményt Nagy Haris Krisztina előadásában halljuk, mellette még Tornóczi Tibor (ének, herfli, vokál) vendégeskedett a lemezen. Megzenésítésre került a skót származású pszichiáter, pszichológus R. D. Laing Tandori Dezső által magyarra fordított, az emberi kapcsolatokról szóló két verse, a Daisy és a Lezserül élni. A Van ami úgy jó, ahogy van kiváló zárószám, Lábszky, Tornóczi és Nagy Haris énekel benne, igazi örömzenélést hallunk.

Magánkiadás, 2018

hoati


Memphis bluestól a gerilla soulig – blues fesztivál a Kobuciban
2018-07-18 | koncertajánló


A blues nem más, mint életérzés – vallja a VI. Óbudai Blues Fesztivál egyik amerikai fellépője, Big Daddy Willson. A július 23. és 27. közötti eseménysorozat idén is a műfaj legfontosabb hagyományaival és a legélesebb kortárs jelenével való találkozást ígéri. A magyar zenekarok mellett hallhatjuk többek között a texasi James & Blacket, a kortárs blues világviszonylatban is egyik legfontosabb előadóját, Ian Siegalt és a holland T-99-et.



A blues határai kinyíltak, a műfaj legnevesebb előadói ma már jóval szélesebb zenei világból merítenek, mint azt elsőre gondolnánk. Jó példa erre Bruce James és Bella Black 2011-ben alapított duója, a James & Black. Texas, New Orleans és Memphis zenei hagyományaiból építkeznek, ám jóval túl is lépnek azon: a soul, a blues és a hiphop egyedi hibridjét hozták létre. Az általuk „Guerilla Soul”-ként nevezett műfaj a két énekes hangjára, a billentyűs hangszerekre és az erős dalszövegekre épít. Az eredmény egy táncolható, ritmusos bulizene, melynek Bella hangja olykor Nina Simone-i színezetet ad. Koncertjükre július 24-én az Eric Clapton 70. születésnapja alkalmából összeállt, döntően a „lassúkezű” saját dalait interpretáló EC 70 - Eric Clapton Tribute Band fellépése után kerül sor. Az estet a világ egyik legjobb hangú fekete blues énekese, Big Daddy Willson zárja. A soul, a gospel, a funk és a country gyökereit a bluesban újragondoló mester élete és zenéje elválaszthatatlan egymástól. Észak-Karolinában született egy nagyon szegény családban, így a társadalmi ranglétra aljáról küzdötte fel magát a világhírig. Pályáját gospel énekesként kezdte, de egykor nehézsúlyú bokszolóként is komoly sikereket ért el. A bluest feleségének és Németországnak köszönheti, pedig szinte a bőröndjében hozta magával a műfajt Amerikából. Karrierjét ma már számtalan szakmai elismerés és tizenkét album kíséri, a Kobuci Kertbe saját együttesével érkezik.
A fesztivál középső napján a Voodoo Papa Duo nyitja a sort. A Szert Zsigmond és Fejér Simon Pál alkotta formáció gyakorlatilag egy nagyzenekar energiájával alkotja meg sajátos hangzásvilágát, ami a ’60-as és ’70-es évek rhythm & blues múltja felől érkezik. Őket a MOJO Magazin szerint a leginnovatívabb, legtehetségesebb és leglebilincselőbb kortárs blues előadó, Ian Siegal követi. A brit zenész a Meat & Potatoes című lemezéért a British Blues Awards díjazottja lett, sokak szerint olyan zenei világok autentikus örökösének tekintendő, mint Howlin' Wolf, Muddy Waters, Bo Diddley, Son House vagy Junior Kimbrough. Az est utolsó fellépője a három bohém fiatalemberből és egy öreg kutyából verbuválódott T-99 lesz. Az Amszterdamból érkező együttes zenéje a rock 'n' roll, a country, a surf, a punk stílusait ötvözve fordul vissza a blues alapjaihoz. Fellépéseiket a bohém karakterek, a vintage hangszerek és a színpadról áradó elképesztő energia teszi feledhetetlenné.
Július 26-án a Kőbányai Zenei Stúdió két frissen végzett hallgatója, Nagy Barnabás és Kiss Peti által alapított The Pontiac, a virtuóz szájharmonikás, Pribojszki Mátyás zenekara, a Jumping Matt & His Combo és Little G Weevil lép színpadra, akinek zenei világa és szellemisége több mint fél évtizede a fesztivál szimbóluma is: hidakat teremtve köti össze a blues eredeti, tengerentúli és hazai kultúráját. A koncertek mellett különleges és atipikus blues-hangszereket bemutató workshopok, a műfaj gyökereiről szóló beszélgetések, valamint a blues hazai és tengerentúli történetét feltáró filmvetítések is várják a közönséget.

Részletes program

július 23.
Bárszékszínpad: Redbreast Wilson, Huckleberry Guys
Hangszer workshop, filmvetítés az Esernyősben

július 24.
EC 70 – Eric Clapton Tribute Band (HUN)
James & Black (USA)
Big Daddy Wilson (USA - D)

július 25.
Voodoo Papa Duo (HUN)
Ian Siegal (UK)
T-99 (NL)

július 26.
The Pontiac (HUN)
Jumping Matt & His Combo (HUN)
Little G Weevil (HUN)

július 27.
Hangszer workshop az Esernyősben

Jegyárak: elővételben: 3000 Ft, a koncert napján: 3500 Ft. Hetijegy: 8000 Ft Az elővételes jegyek és hetijegyek csak az online rendszeren keresztül kaphatóak, normál jegyek a koncertek napján, a helyszínen.

hoati


The Nick Moss Band featuring Dennis Gruenling: The High Cost Of Low Living
2018-07-12 | kritika


Nick Moss zenei pályafutását basszusgitárosként kezdte. Eleinte Buddy Scott és Jimmy Dawkins együttesében játszott, 1993-ban csatlakozott a Legendary Blues Bandhez, melynek utolsó, Money Talks című korongján szerephez is jutott. A zenekarvezető, Willie ’Big Eyes’ Smith tanácsára váltott gitárra, tehetségének köszönhetően hamarosan Chicago egyik legkeresettebb gitárosává vált. Muddy Waters egykori zenészeiből 1980-ban létrejött, az idők folyamán több tagcserén átesett csapatban két esztendőt töltött, majd három évig zenélt fiatalkori ideálja, Jimmy Rogers zenekarában. Saját együttesét, a Nick Moss & The Flip Tops-ot 1997-ben hozta létre, 2009 óta Nick Moss Band néven működnek. Moss az elmúlt évtizedekben tizenkét lemezt készített, huszonegy Blues Music Award jelölést kapott, és olyan nagyságokkal osztotta meg a színpadot, mint Buddy Guy, Kenny Wayne Shepherd, Gary Clark Jr. és David Hidalgo. Aktuális anyaga, a The High Cost Of Low Living az Alligator Records gondozásában látott napvilágot. A tizenhárom számos repertoár javarészt Nick Moss és Dennis Gruenling szerzeményeire épül. Ez utóbbi zenész a Harp Attack! című Alligator-klasszikust halva kezdett el szájharmonikázni, nevét ma már a legnagyobbak között említik. Nick és Dennis húsz éve ismerték egymást, de csak tavaly döntöttek úgy, hogy Gruenling csatlakozik a bandához. A lemez érzelmi csúcspontja a Barrelhouse Chuck előtt tisztelgő lassú blues, a He Walked With Giants, mellette még az Elmore James inspirálta No Sense-t szükséges kiemelni. Míg a két éve megjelent, a blues születését és fejlődését bemutató dupla koncept albumon, a From The Root To The Fruit-on a legszélesebb spektrumban játsszák a bluest, addig a friss lemez visszatérés a gyökerekhez: tradicionális chicago blues, amit hallunk, a hangzás azonban friss és korszerű. A produceri feladatokat Christoffer 'Kid' Andersen látta el, akinek játékát két dalban (No Sense, Lesson To Learn) élvezhetjük.

Alligator Records, 2018

hoati


Lábatlan Blues Fesztivál tizenhatodszor
2018-07-05 | koncertajánló


Július második felében immár tizenhatodik alkalommal tartják meg a Lábatlan Blues Fesztivált. A rendezvény színes és színvonalas koncerteket kínál az érdeklődők részére.

Először 2002-ben került megrendezésre a Lábatlan Blues Fesztivál. Az azóta eltelt években országosan, esetenként nemzetközileg ismert együttesek, előadók léptek fel a koncerteknek helyet adó Gerenday Kertben. A rendezvény törzslátogatókkal is bír, akik az ország számos pontjáról (Budapest, Győr, Szeged, Szentes, Pécs, stb.) és a Felvidékről érkeznek évről évre. A szervezők célja a város kulturális rendezvényeinek színesítése és ismertségének elősegítése, nemcsak a környék, hanem az egész ország számára. A célok elérését a páratlan környezeti adottságok önmagukban rejtik, felhívva a figyelmet az élő természet szépségeire. A fesztivál szlogenjének megválasztásával is ezt a kapcsolatot kívánták érzékeltetni: „Élő környezetben élő zenével.” A július 20-21-én tartandó rendezvényre begurul az Arany-busz, a Petőfi Irodalmi Múzeum mozgótárlata, mely a 200 éve született Arany János életművét mutatja be.

Részletes program
július 20.
18.00 - Teddy Harpo
19.30 - Cseles Csávók
21.00 - Fekete Jenő session
22.45 - A Blues Rádió Budapest ZZ Top műsora

július 21.
17.00 - Kontor Tamás
18.30 - Petra Börnerova trió
19.45 - Bonus Track
21.30 - Sonia és a Blues and Roll, vendég: Fehér Ádám
23.00 - Message To Hendrix

hoati