Kiemelt koncertek


XXII. Lábatlani
Blues Fesztivál

2024.07.11-13.


Shemekia C
opeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.


VIII. Zsámbéki
Blues Piknik
2024.07.26-28.


Pribojszki 50

2024.07.31.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

Kerek évfordulót ünnepel Kőmíves András
2019-07-31 | beszélgetések


Kőmíves András Stone 2008 óta aktív résztvevője a hazai blues-zenei életnek. Formációival rendszeres fellépője fővárosi, valamint vidéki kluboknak és fesztiváloknak. Az elmúlt tíz év során gyakorlatilag nem volt olyan ismert magyar blues-zenész, akivel ne zenélt volna együtt egy színpadon. Negyvenedik születésnapján nagyszabású koncerttel ünnepel a Kobuciban. A közönség igazi örömzenélésre, egy egész estés mini blues-fesztiválra készülhet.

2008 óta aktív szereplője vagy a hazai blues-zenei életnek. Mi volt ez idáig a legmeghatározóbb sikerélményed?
Nehéz lenne egyetlen sikerélményt kiemelni, mert rengeteg szép emlékem van az elmúlt tíz esztendőből. Példának okáért, amikor Kepes Robi egy buli után odajött hozzám, és azt mondta: „Csak így tovább, nagyon nagy a lendület és a muzikalitás benned.” Vagy 2015 őszén, amikor az EC70-nel léptünk fel Békéscsabán, közel 700 ember volt kíváncsi a zenénkre, eszméletlen szeretet és jókedv áradt felénk akkor. De talán a Tátrai Tiborral történt első közös zenélést emelném ki, ez még 2013 tavaszán történt az akkori zenekarom, a Living Blues Project ötödik születésnapján. Nagyon nagy élmény volt nekem a gyerekkori idolommal egy színpadon muzsikálni. Tibusszal a mai napig mondhatni haveri a kapcsolatom, nem véletlen, hogy a negyvenedik születésnapi koncertemre is eljön zenélni.

Nagyszabású koncerttel ünnepled a negyedik x-et. Mire számíthatnak az estre ellátogatók?
Nem szeretném teljes egészében lelőni a poént, mert nagyon sok mindenre készülünk. Három főbb blokkból fog felépülni a koncert, lesz olyan rész, ahol csak ketten leszünk a színpadon, és lesz olyan is, amikor mind a tizennyolcan együtt zenélünk majd. A próbák már részben elkezdődtek. A repertoár még formálódik, de lesz olyan dal, amelyet még nem hallhatott a közönség tőlem-tőlünk, és lesz olyan, amelyet már igen, de kicsit megcsavarva, áthangszerelve játsszuk majd el.

Az est vendégzenészei a hazai blues-élet élvonalát képviselik. Izgulsz, ha ilyen muzsikusokkal lépsz fel, vagy inkább fel vagy dobva?
Kettős érzés van bennem, fel vagyok dobódva, de egyben izgulok is, bár én a mai napig – legyen az klubkoncert vagy fesztiválszereplés – mindig állati lámpalázas vagyok, persze ez az izgalom rögtön az első hang megpengetésekor elillan. Egy ismerősöm említette a minap, hogy ez a koncert olyan lesz, mint egy hazai Crossroads fesztivál, és igazat kell neki adnom. Színpadra áll majd Tátrai Tibor, Little G Weevil, Pribojszki Matyi, Szász Feri, Tom Lumen, Fekete Jenő, Tóth János Rudolf és Petendi Tomi. Valamint természetesen mindkét zenekar ritmusszekciója, a Bluestone pedig ez alkalommal fúvósokkal kiegészülve lép fel.

Milyen fellépéseket tartogat a Bluestone és az EC 70 – Eric Clapton Tribute Band számára a nyári fesztiválszezon?
A fesztiválszezon közepén tartunk már, minden időmet és energiámat az augusztus 21-i esemény körüli szervezések kötik most le. Révfülöpre azért ellátogatunk augusztus 1-jén a Bluestone-nal. Az EC 70-nel Fekete Jenő korábbi betegsége miatt nem mertem nyárra bulikat lekötni, de hála az égnek, most már Jenő jól van, és újra zenél.

Hol szeretnél tartani tíz év múlva, az ötvenedik születésnapodon?
Remélem, jól sikerül ez a kobucis buli, és ezúttal is köszönettel tartozom a hely házigazdájának, Kaszap Attilának, hogy első megkeresésemre igent mondott, és befogadta ezt a rendhagyó jubileumi estet. A Muzikum mellett a Kobuci a másik kedvenc zenés helyem, így a későbbiekben is szeretnék ide majd hasonló, nagyszabású koncerteket szervezni.

Programigazgatóként is dolgozol a Muzikum Klubban, ahol a Blues Session koncertsorozat hatodik évadja májusban zárult. Milyen évadot tudhattok a hátatok mögött?
Szerencsésnek mondhatom magam, hogy a munkám a hobbim is egyben, azaz azzal foglalkozhatok, amit igazán szeretek. Nagyon szép évadot zártunk, sikerült túlszárnyalnunk az előzőt, ugyanis a hozzánk ellátogató közönség száma közel 10%-kal növekedett. Örömteli továbbá, hogy a huszonéves korosztályból egyre többen ellátogatnak hozzánk. Több Blues Session-koncert telt házas volt, és más zenekarok koncertjei esetében is a hétvégi napokon rendre ki kellett tennünk a bejáratra a „telt ház”-táblát. Most nyáron szokás szerint szünetelünk, augusztusban egy nagyobb felújítás vár ránk, amely a koncerttermet is érinti. Szeptember 12-én startol a 2019/2020-as évad, amelynek az első fele már teljesen le van kötve, így most kicsit hátra lehet dőlni, és tudok koncentrálni más feladataimra is.

Szöveg: hoati, fotó: Nagy János


John Primer: The Soul Of A Blues Man
2019-07-23 | kritika


John Primer 1946-ban született a Mississippi állambeli Camden településen. Családja gyapotot és kukoricát termesztett. Nehéz volt a földeken dolgozni, nagyon nem szerettem – nyilatkozta 2005-ben az eddigi egyetlen magyarországi látogatása során. Tizenhét évesen a jobb élet reményében Chicagóba költözött. Gitározni házilag készített egyhúros „gitáron” kezdett. Első együttese a The Maintainers volt, 1974-ben a Theresa's Lounge házi zenekarának a tagja lett. A következő hét évben többek között Sammy Lawhorn, Junior Wells, Buddy Guy, Smokey Smothers és Lonnie Brooks társaságában lépett színpadra. 1979-ben csatlakozott Willie Dixon Chicago Blues All Stars nevű együtteséhez, majd Muddy Waters zenekarát vezette, Waters 1983-ban bekövetkező haláláig. A Magic Slim & The Teardrops-szal tizennégy éven át játszott, a többszörösen díjnyertes csapatban ’Alabama’ Junior Pettist váltotta másodgitáros poszton. Primer már veterán zenésznek számított, amikor megjelent első szólóalbuma, amelyet napjainkig számos kiváló anyag követett. A The Soul Of A Blues Man dalait a korai Stax, Atlantic és Cotillion lemezkiadók előadói által képviselt zenei világ jellemzi. Nem ismeretlen terep ez a Chicago blues legenda számára, hiszen pályafutása kezdeti szakaszában a The Brotherhooddal soul és R&B nóták átdolgozásait játszották. Az albumot Clarence Carter szerzeménye, a Slip Away nyitja. A továbbiakban is döntően feldolgozás dalok következnek, olyan előadóktól, mint Leon Russell, Bob Dylan, Toussaint McCall, Lloyd Price és Tony Joe White. A korongon Primer csak három saját szerzeménnyel képviselteti magát. A számok feljátszásában zenekara, a Real Deal Blues Band tagjai segédkeztek. Közülük megemlítendő Steve Bell szájharmonikás, aki az együttes eredeti tagja, bár útjaik néhány évre elágaztak. Steve nemcsak elsajátította, amit édesapja, Carey Bell tanított neki, hanem egyedi hangzásvilágot alakított ki. Vendégzenészként gitáron közreműködött Billy Flynn, aki pályafutását a Fast Fingers becenevű Jimmy Dawkins zenekarában kezdte. A The Soul Of A Blues Man című lemezt a Blues Blast Magazine éves szavazásán a legjobb soul blues album címre jelölték, egyáltalán nem érdemtelenül.

Blues House Productions, 2019

hoati


The Big Three Trio featuring Willie Dixon: Chicago Harmonisers - Their Greatest Recordings
2019-07-16 | kritika


A Big Three Triót 1946-ban alakította Willie Dixon, Leonard ’Baby Doo’ Caston és Bernardo Dennis. A zenekar neve a II. világháborúban a nácik ellen harcoló szövetségesek vezetőire, Winston Churchillre, Franklin Delano Rooseveltre és Sztálinra utal. Korábban Dixon együtt zenélt Castonnal a Five Breezesben, míg Dennis-szel a Four Jumps Of Jive-ban. A trió a fennállása alatt tizenegy alkalommal járt stúdióban, összesen ötvennégy dalt rögzített. Első felvételeiket a Nashville-i székhelyű Bullet Records jelentette meg, majd a Delta, Columbia és OKeh lemezkiadókkal dolgoztak. Hamar népszerűvé váltak, nagy befogadóképességű helyeken koncerteztek, számaikat rendre játszották a jukeboxokban. A legsikeresebb évük talán az 1949-es volt, amikor a Közép-Nyugati államokban turnéztak. A Chicago Harmonisers - Their Greatest Recordings című kiadványra huszonnyolc nóta került kiválasztásra az életművükből. A repertoár javarészt Willie Dixon és Leonard Caston szerzeményeire épül, de feldolgozás dalokat is hallhatunk. Ez utóbbiak közé tartozik a Howard Biggs - Joe Thomas szerzőpáros két száma, a Got You On My Mind és a Come Here Baby, de felcsendül a You Don’t Love Me No More is Duke Ellingtontól. Az albumon helyet kapott a zenekar egyetlen slágerlistás dala, a You Sure Look Good To Me. A Billboard slágerlistán tizedik helyig jutott szerzemény létrejöttét egy nő inspirálta, akinek az együttes tagjai a Jessie Bellroom becenevet adták. A nóták a rögzítési idejüknek megfelelő sorrendben kerültek a lemezre, amely hiánypótlónak tekinthető, hiszen a Big Three Trió felvételeiből ennyire széles körű válogatás utoljára több mind negyedszázada került kiadásra. A zenekar hanyatlása 1951-ben kezdődött, amikor Leonard ’Baby Doo’ Caston családi problémái akadályozni kezdték turnéik szervezését. Ugyanebben az évben Willie Dixon a lengyel származású Chess fivérek által létrehozott Chess Records főállású alkalmazottja lett, ahol stúdiózenészi, zeneszerzői és hangszerelői munkája mellett producerként és tehetségkutatóként is dolgozott. Ötszáznál több dal köthető nevéhez, munkásságával nagyban segített kialakítani korának bluesmuzsikáját.

Jasmine Records, 2019

hoati


Öt nap blues Óbudán
2019-07-09 | koncertajánló


Mára a műfaj egyik legfontosabb fővárosi ünnepévé nőtte ki magát az Óbudai Blues Fesztivál a Kobuci Kertben. Július 21. és 25. között világhírű zenészek és itthoni mesterek gyűlnek össze az óbudai Zichy-kastély kertjében, hogy az élő blues örömébe invitálják a közönséget. Az idei fellépők között ott lesz a European Blues Challenge tavalyi győztese, a Ragtime Rumours, Big Daddy Wilson, Little G Weevil és a Brooklynból érkező énekesnő-dalszerző Shilpa Ray is, aki olyan világsztárokkal dolgozott együtt, mint Patti Smith vagy Nick Cave.

A VII. Óbudai Blues Fesztivál minden bizonnyal a fesztivál történetének egyik legerősebb műsorkínálatával várja a közönséget. A rendezvény tavalyi sikere és szakmai elismertsége mára megteremtette annak a lehetőségét, hogy a programban egyszerre szerepeljen a European Blues Challenge tavalyi nyertese, a European Blues Awards legjobb férfi előadója és egy International Blues Challenge győztes. A szervezők a tradicionális, a delta-, a chicagói-, a memphisi és a southern soul-bluesból táplálkozó zenék melletti elköteleződésüket fel nem adva a határműfajok felé is nyitnak. Be szeretnék mutatni, hogy a blues mennyi más stílust is megtermékenyít anélkül, hogy tudnánk róla. Ezért lett az esemény idei szlogenje blues & roots.
A fesztivál Tom Waits zsenialitása és őrülete előtt tisztelgő Braindogs koncertjével kezdődik, a közönség ezen az estén veheti kézbe először az együttes hamarosan megjelenő albumát. Július 22-én Shilpa Ray lép színpadra, akinek hangját és zenei világát egyaránt hasonlították már Screamin' Jay Hawkinséhoz és Ella Fitzgeraldéhoz is. Shilpa indián harmónium kíséretére épülő, elemi erejű zenéjében a blues gyökereit olykor a punk radikalitása felé nyitja meg, így a fesztivál történetében a „blues and roots” műfajok utóbbi vonulatát újabb távlatokban képviseli majd. Másnap a The Mojo, a Muddy Shoes és a fesztivál sztárvendége, a holland Ragtime Rumours koncertezik, akik tavaly elnyerték a European Blues Challenge első díját. Zenei attitűdjüket az old-school ragtime, a gipsy-jazz és a blues műfaji hármassága jellemzi, világukban mintha Tom Waits Django Reinhardttal találkozna, és a műfajok legélesebb határterületei termékenyítenék meg egymást. Július 24-én a nemzetközi blues-szcéna egyik legtöbbet utazó kiválósága, az osztrák ’Sir’ Oliver Mally-t követően egy igazi mester, Big Daddy Wilson az amerikai Dél hangulatát idézi fel a Kobuciban. A funk, a soul, a gospel és a country gyökereit a bluesban újragondoló muzsikus játéka senkihez sem hasonlítható, egyénisége és lelke egyből magával ragadja a hallgatókat. A fesztivált az Ölveti Blues Band, a Jambalaya és Little G Weevil születésnapi nagykoncertje zárja. Ez utóbbi zenész szellemisége és zenei világa több mint fél évtizede a fesztivál szimbóluma is, hiszen hidakat teremtve köti össze a blues eredeti, tengerentúli és hazai kultúráját. A koncert vendége Tátrai Tibor lesz, így ezen az estén a gitár duplán főszerepbe kerül.

Részletes program
Július 21.
Braindogs

Július 22.
17.00 Bárszék színpad – Teddy Harpo (HUN)
19.00 The Devil’s Trade (HUN)
20.30 Shilpa Ray (USA)

Július 23.
17:30 The Mojo (HUN)
19:00 Muddy Shoes (HUN)
20:30 The Ragtime Rumours (NL)

Július 24.
17:30 Mo’ Gigs (HUN)
19:00 ’Sir’ Oliver Mally & Peter Schneider (A-D)
20:30 Big Daddy Wilson (USA)

Július 25.
17:30 Ölveti Blues Band (HUN)
19:00 Jambalaya (HUN)
20:30 Little G Weevil feat. Tátrai Tibor (HUN)


Lábatlani Blues Fesztivál immár tizenhetedszer
2019-07-05 | koncertajánló


Július második felében immár tizenhetedik alkalommal tartják meg a Lábatlani Blues Fesztivált. A rendezvény ismét színes és színvonalas koncerteket kínál az érdeklődők részére.

Tizenhét esztendeje pattant ki Horváth Misi szájharmonikás fejéből a gondolat, hogy a lábatlani Gerenday Kert szabadtéri színpadán egész estét betöltően, hamisítatlan blues muzsika szóljon. Kezdetben a Búcsúbál részeként megtartott produkció Lábatlani Blues Fesztivál néven nőtte ki magát keresett és népszerű eseménnyé. Az eltelt években országosan, esetenként nemzetközileg ismert zenekarok, előadók léptek fel a koncerteknek helyet adó Gerenday Kertben. A rendezvény törzslátogatókkal is bír, akik az ország számos pontjáról (Budapest, Győr, Szeged, Szentes, stb.) és a Felvidékről érkeznek. A szervezők célja a város kulturális rendezvényeinek színesítése és ismertségének elősegítése, nemcsak a környék, hanem az egész ország számára. A július 19-20-án tartandó fesztiválra, amelynek szlogenje, „Élő környezetben élő zenével”, a támogatóknak köszönhetően a belépés díjtalan.

Részletes program
július 19.
18.00 - 19.15 Sam Redbreast Wilson duó
19.45 - 21.00 King Cat Rhythm
21.15 – 22.30 HWY61
23.00  Bonus Track Band

július 20.
18.00 - 19.15 Belvárosi Betyárok
19.45 - 21.00 Little G Weevil szólókoncert
21.15 - 22.30 OLYVÉRSKY
23.00 Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák

hoati