Kiemelt koncertek


XXII. Lábatlani
Blues Fesztivál

2024.07.11-13.


Shemekia C
opeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.


VIII. Zsámbéki
Blues Piknik
2024.07.26-28.


Pribojszki 50

2024.07.31.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

2021 legjobb albumai
2021-12-30 | hír


Mint minden év végén, most is áttekintettük a magunk mögött hagyott esztendő lemeztermését, és összeállítottuk kedvenc albumaink tizenötös listáját. Ezek nem megkérdőjelezhetetlen etalonok, de talán reális képet adnak arról, milyen zenéket hallgattunk a leggyakrabban 2021-ben.

hoati
1. Carolyn Wonderland: Tempting Fate (Alligator Records)
2. Bob Corritore & Friends: Spider In My Stew (VizzTone Label Group/SWMAF Records)
3. Tia Carroll: You Gotta Have It! (Little Village Foundation)
4. The Black Keys: Delta Kream (Nonesuch Records Inc.)
5. Altered Five Blues Band: Holler If You Hear Me (Blind Pig Records)
6. Donna Herula: Bang At The Door (Szerzői kiadás)
7. Teresa James & The Rythmn Tramps: Rose-Colored Glasses Vol. 1 (Blue Heart Records)
8. Thorbjorn Risager & The Black Tornado: Best Of (Ruf Records)
9. Tommy Castro: A Bluesman Came To Town (Alligator Records)
10. Little G Weevil: Live Acoustic Session (Hunnia Records)
11. Wentus Blues Band: From The Barrell (Ramasound Records)
12. Wee Willie Walker & The Anthony Paule Soul Orchestra: Not In My Lifetime (Blue Dot Records)
13. Tito Jackson: Under Your Spell (Gulf Coast Records)
14. Clarence Spady: Surrender (Nola Blue)
15. Jessie Lee & The Alchemists: Let In Shine (Dixiefrog Records)

    

hcs
1. Johnny Tucker featuring Kid Ramos & The Allstars: 75 And Alive (HighJohn Records /Blue Heart Records)
2. Chris Cain: Raisin’ Cain (Alligator Records)
3. The Black Keys: Delta Kream (Nonesuch Records Inc.)
4. Little G Weevil: Live Acoustic Session (Hunnia Records)
5. Altered Five Blues Band: Holler If You Hear Me (Blind Pig Records)
6. Joanne Shaw Taylor: The Blues Album (Keeping The Blues Alive Records)
7. Blues Traveler: Traveler’s Blues (Round Hill Records)
8. Donna Herula: Bang At The Door (Szerzői kiadás)
9. Teresa James & The Rythmn Tramps: Rose-Colored Glasses Vol. 1 (Blue Heart Records)
10. Tommy Castro: A Bluesman Came To Town (Alligator Records)
11. Gabe Stillman: Just Say The World (VizzTone Label Group)
12. Jesper Theis: The Tide Will Turn Again (Szerzői kiadás)
13. Jessie Lee & The Alchemists: Let In Shine (Dixiefrog Records)
14. Kéknyúl: Live, Live, Live (Szerzői kiadás)
15. Joanna Connor: 4801 South Indiana Avenue (Keeping The Blues Alive Records)


Jövőre is folytatódik a Blues Session koncertsorozat
2021-12-28 | koncertajánló


Az új évben is folytatódik a Blues Session koncertsorozat a Muzikumban.



Tervezett koncertek:
január 07. – Muddy Shoes - 25. születésnapi koncert
január 08. – Jambalaya - New Orleans Music Show
január 15. – Message to Hendrix
február 04. – Little G Weevil & Pribojszki Mátyás & Nemes Zoltán Trió
február 18. – Borsodi Blues Collective feat. Tátrai Tibor - Három királyok

A Muzikum Klub & Bisztró elérhetőségei:
1088 Budapest, Múzeum utca 7.
Nyitva tartás: hétfő - szombat, reggeltől estig
Online jegyvásárlás: https://tixa.hu/muzikum_klub
E-mail: info@muzikum.hu
Web: http://muzikum.hu, www.facebook.com/MuzikumKlub

hoati


Videoklippel jelentkezett Big Daddy Wilson
2021-12-23 | hír


Big Daddy Wilson Hard Time Blues című lemezét a rajongók és a média egyaránt újítónak és lenyűgözőnek tartja. Az ősszel megjelent album társadalmi állásfoglalás is, amely Wilson nyugtalan szellemét tükrözi. A lemez egyik kiemelkedő dalához, a The City Streetshez videó készült. A nóta a 23. zsoltáron (Az Úr az én pásztorom, nem szűkölködöm) alapul, reményt és útmutatást kínálva azoknak, akik a mindennapi élet nehézségeivel küzdenek. Wilson gyermekkori barátja, Sherrod Banks a videoklip ügyvezető producere, lánya, Lauren E. Banks a női főszereplő és rendező. A videót az énekes szülővárosában, Edentonban forgatták, és ­olyan helyeket és embereket mutat be, amelyek Big Daddy Wilson életét alakították.
­

hoati


Rangos elismerésben részesült Bruce Iglauer
2021-12-21 | hír


2021. december 17-én az Alligator Records alapítóját és elnökét, Bruce Iglauert a francia Académie Charles Cros In Honorem díjával tüntették ki. Mivel idén az élő ceremóniára nem kerülhetett sor, a hőn áhított elismerést a France Musique rádióban jelentették be. Az Académie Charles Cros (ACC) közleménye szerint a Jazz, a Blues és a Soul Bizottság tagjai egyhangúlag megállapodtak abban, hogy ezt a kitüntetést a 50 Years of Genuine Houserockin' Music megjelenése alkalmából a chicagói független kiadó, az Alligator Records alapítójának, Bruce Iglauernek ítélik oda. „Rendkívül megtisztelő számomra, hogy az Alligator Records megkapta ezt a díjat. Elfogadom az Alligator összes művésze nevében, Hound Dog Taylortól Christone ’Kingfish’ Ingramig, akik a bluest életben tartották, és továbbvitték a hagyományt. Az Alligator szlogenje: Genuine Houserockin’ Music. Reméljük, hogy a „rockin” azt jelenti, hogy zenénk nemcsak a testedet, de remélhetőleg a lelkedet is megrázza” – mondta az elismerésről Iglauer. Az ACC 1948 óta évente ítél oda díjakat, és a köztársasági elnök védnöksége alá tartozik. Az In Honorem kitüntetést művészeknek egész pályafutásukért, illetve személyiségeknek munkájuk fontosságáért adományozzák. A korábbi díjazottak között más lemezkiadók tulajdonosai éppúgy megtalálhatók, mint neves blues- és jazz-zenészek.

hoati


Új közös lemezzel jelentkezett az ElectroBluesSociety és Boo Boo Davis
2021-12-19 | hír


Boo Boo Davis a Mississippi-delta szívében, Drew-ban született és nőtt fel. A térség gazdag gyapottermelő vidék volt, a legjobb zenészeket vonzotta a környékről. A munkások a gyapotföldeken han­gosan énekeltek, hogy gyorsabban teljenek a fárasztó órák. Davis a bömbölő hangját kétségkívül a földeken kisfiúként hallott ének alapján alakította ki. A 60-as évek elején St. Louisba költözött testvéreivel, ahol részese volt a St. Louis-i zenei élet aranykorának. Európában 1998-ban járt először, azóta évente legalább kétszer turnézott az öreg kontinensen. Lemezeit a holland Black & Tan Records adja ki. A lemezkiadó főnöke, Jan Mittendorp rendszeresen közreműködik albumain és turnézenekarának tagja, így nem meglepő, hogy Boo Boo felvételeket készített a Mittendorp és Jasper Mortier által alkotott ElectroBluesSocietyvel is. Az electro-blues duó és Boo Boo Davis második albuma Transatlantic Quarantaine Sessions címmel jelent meg. A számok közül több már kiadásra került kislemezként az év során. A záródal a Bye Baby Bye Bye remixe a francia Rosé Sunsettől. A lemez csakis digitálisan jelent meg, elérhető az összes letöltési és streaming platformon.­­­­­­­
­


hoati
­

Megjelent a Pablo and the Escobars legújabb klipje
2021-12-16 | hír


I don’t mind címmel megjelent a Pablo and the Escobars új klipje, mely a két hét múlva kiadásra kerülő #KETTESEPÉ című lemez előfutára. A videoklip alapötletét maga a főszereplő, sajnálatos módon a forgatás után három hónappal elhunyt Tózsa-Dédesi György adta, aki a legnagyobb karaktere volt a hazai undergroundnak. Madzag a klipben mindig jó szándékkal csöppen bele különféle szituációkba, azonban ezek a többi ember számára mégis kellemetlenséget okoznak. A sztori végén pedig felveszi a mentős ruhát, és elindul életeket menteni, ezzel üzenve, hogy a külső nem tükrözi egy ember belső értékeit. A Takács Tibor rendezésében készült videoklip hangulatában a 90-es éveket idézi, amikor elhasználódott VHS kazettán lehetett visszanézni a családi felvételeket, ahol a felvételt készítő keze remeg, a kép pedig sokszor „hangyás”. „Gyakorlatilag szándékosan rontottunk le egy jó minőségű felvételt, hogy átadjon egy szeletet abból, amikor mi voltunk gyerekek” – mondta a rendező. A felvételeket, illetve a vágást a Don Gatto zenekarból ismert Acélos Balázs készítette, de rengeteg külső segítség is érkezett az együttes munkájához. A forgatási helyszíneket a Bp Ink Tattoo, valamint a BARhole Music Pub biztosította. A #KETTESEPÉ december második felére várható, mely a WMMD által digitális platformokon fog megjelenni, és összesen négy saját dalt, valamint két átdolgozást tartalmaz. További információkat és a megjelenés pontos dátumát a Pablo and the Escobars Facebook-oldalán közli majd a zenekar.


hoati


Új single Gina Siciliától
2021-12-13 | hír


Gina Sicilia hatévesen kezdett énekelni és tehetségkutatókon fellépni, tizenkét esztendősen már saját dalokat írt. A blues- és a soulzene tinédzser kora óta érdekli. Bemutatkozó albuma 2007-ben került piacra, a rá következő évben Blues Music Award-díjra jelölték Best New Artist kategóriában. Pályafutása során eddig kilenc lemezt készített, ezeket a Swingnation Records, a VizzTone Label Group és a Blue Élan Records jelentette meg. Legújabb single-je, a Last Bad Habit a hónap elején a VizzTone gondozásában látott napvilágot. „Ez egy olyan dal, amely arról szól, hogy az önfejlődés útján jársz, és megbékélsz mindennel, ami mérgező számodra, még akkor is, ha fájdalmat okoz az igazsággal való szembenézés. Számomra a nóta ugyanannyira szól a felszabadulásról, mint a szívfájdalomról. A szerzők nagyszerűen fejezik ki ezt a keserédes érzést, és az, ahogyan a zene intenzitása növekedik a dal végéig, az szenvedélyes módja az elengedésről szóló történet elmesélésének” – mondta a nótáról az énekesnő. A single-t jövő év elején stúdióalbum követi, amelyet a többszörös díjnyertes Colin Linden nashville-i stúdiójában rögzítettek, aki producerként és gitárosként is közreműködött a felvételeken.

hoati


The Groundhogs: Roadhogs: Live From Richmond To Pocono
2021-12-09 | kritika


Napjainkban hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy már mindent tudunk a hatvanas évek brit blues-boomjáról. Egy kivételtől eltekintve (Andy Fernbach: If You Miss Your Connexion) valamennyi korabeli lemezt újranyomtak már, s az annak idején nem publikált darabokhoz is szép számban hozzá lehet jutni, legyen szó stúdiómorzsákról, rádiós vagy egyéb élő felvételekről.
Persze, azért még mindig érhetnek minket meglepetések. A legutóbbi ilyen a Groundhogs közelmúltban megjelent Roadhogs: Live From Richmond To Pocono című albuma. A Fire Records által kettős CD/tripla LP formátumban piacra dobott lemez anyaga a Warner archívumból került elő, véletlenül. Korábban teljesen ismeretlen anyagról van tehát szó, leszámítva a Music Is The Food Of Thought című számot, melyet a Talking Elephant Records Hoggin' The Stage reprint kiadásán publikáltak még 2000-ben.
Tony ’T.S.’ McPhee gitáros-énekes csapata a hatvanas évek végének és a következő évtized elejének egyik meghatározó brit bandája. Azon kevés csoportok egyike, amelyek az Alexis Korner, John Mayall, Eric Clapton által elindított és reprezentált brit blueshullámmal indultak, majd azt meghaladva egy új műfaj, a későbbiekben heavy progresszívnek nevezett irányzat képviselőjeként is maradandót tudtak alkotni. Sikerükre jellemző, hogy Split című munkájuk a hatodik legnépszerűbb album volt 1971-ben Angliában, s ugyanabban az évben ők kísérték a száműzetésbe kényszerült Rolling Stonest hazai búcsúturnéján. A Groundhogs első két lemeze azonban még egyértelműen blues-album.
A duplalemezes kiadvány első részét 1969. november 7-én rögzítették a Blues Obituary LP promóciós turnéján a Londonhoz tartozó Richmond Athletic Groundban. A hatvanas évek végén itt működött a Rolling Stones és a Yardbirds első színpadi sikereinek helyszíneként legendássá vált Crawdaddy Club utóda. A minden valószínűség szerint teljes set list ennek megfelelően jobbára a Blues Obituary számaiból áll. A kakukktojás a nyitódarab, amely a későbbi „all time” Groundhogs-klasszikus, a Cherry Red embrionális verziója. Elhangzik ugyanakkor a Tommy Johnsontól átvett Mistreated, John Lee Hooker dala, a Natchez Burning, és a Times. A BDD (Blind, Deaf, Dumb) kapcsán McPhee azon méltatlankodik, hogy a számot hiába adták ki kislemezen, azt nem hajlandó leforgatni a BBC. (Nem tudni, mennyire jelentett számára elégtételt, hogy a dal végül listavezető lett Libanonban.) A bulit a debütáló LP, az 1968-as Scratching The Surface két darabja, a Muddy Waters nevéhez köthető Still A Fool, valamint Rosco Gordon No More Doggin’-ja zárja. McPhee és társai, Pete Cruickshank basszusgitáros és Ken Pustelnik dobos mindkét nótában nagyon elengedik magukat: a kor hangulatának megfelelően hosszú improvizációkat adnak elő, több mint harminc percben.
A második album a Groundhogs 1972-es amerikai turnéján készült. A július 8-9-i pennsylvaniai Pocono Fesztiválon olyan nevek között léptek fel, mint az Edgar Winter Group, a Cactus, a J. Geils Band, az Emerson Lake & Palmer, a Black Sabbath, vagy a Humble Pie. Négy szám hallható a Groundhogs előadásában, köztük az Eccentric Man, a Cherry Red és a Split Part 2. Jóllehet, ez már a mormoták heavy progresszív korszaka, a záródarab azért most is a Still A Fool, melynek végén Tony megidézi az Amazing Grace-t.
A Roadhogs: Live From Richmond To Pocono hiánypótló jelentőségű publikáció. Különböző koncertek, rádiós felvételek eddig is fellelhetőek voltak a Groundhogs katalógusban. A zenekar 1970 előtti, blues korszakából azonban semmiféle élő anyag nem állt korábban rendelkezésre. A Fire Records kiadványa méltó emléket állít a brit blues-boom egyik legjelentősebb zenekarának, bizonyítva azt a tényt, hogy Tony McPhee a korszak legnevesebb gitárosaival (Eric Clapton, Jeff Beck, Peter Green, Mick Taylor) is kiállta az összehasonlítást.

Fire Records, 2021

Martsa Balázs


Közkedvelt karácsonyi dal Teddy Harpo és Benkő Zsolt előadásában
2021-12-07 | hír


Azt, hogy karácsonyi témában nemcsak unalomig ismert popdalok léteznek, számos más műfajban ténykedő előadó bebizonyította. A bluesban az ilyen jellegű szerzeményeknek a huszadik század első felében volt igazán komoly hagyománya, de karácsonyi bluesok azért később is író­dtak. Ilyen Clarence Carter Back Door Santa című dala is, melyet most Teddy Harpo és Benkő Zsolt dolgozott fel. A nóta eredetileg 1968-ban kislemezen az Atlantic Records gondozásában jelent meg, és rögtön a Top10-be katapultálta magát.
­

hoati


Red One House: Elveszett idő
2021-12-03 | hír


­November elején adta ki negyedik kislemezét az utcazene-fesztiválok közönségdíjas hokum blues-rock bandája, a Red One House. Az Elveszett idő ismét egy zeneileg színes album, viszont a mondanivalóját tekintve most az elgondolkodtató, érzelmes szövegek kerültek inkább előtérbe, a zenekartól eddig megszokott, szórakoztató témáktól eltérően. Az alábbiakban a veresegyházi formáció gitárosa, Pál Zoltán Márk mutatja be a négyszámos lemezt.

Az együttes eddig megjelent hanganyagai és az Elveszett idő is egy konkrét témát jár körül, mégpedig a szerelmet. Ezt a két ember közötti érzelmi köteléket minden egyes szerzemény különböző élethelyzetekben villantja fel. Mivel a számok történetileg egymásra épülnek, így a végén egy emberi sors tárul elénk, ami akár a sajátunk is lehetne.
A Mindig várok rád a lemez nyitódala, amely egy beteljesületlen, plátói kapcsolatot jelenít meg. Sokan vágyódnak éveken keresztül a nagy Ő után, mutatják őszinte, kendőzetlen érzelmeiket felé, ennek ellenére szerelmük viszonzatlan marad. Nincs más, csak a remény! Zenei stílusát tekintve gitárcentrikus blues-rock ballada, ahol még a szólógitár is szó szerint sír.­


A következő nóta, a Csak a mának élj arról szól, hogy ne ragadjunk bele ebbe a reményvesztett állapotba, hanem kezdjünk el élni, élvezzük az életet. Legyünk nyitottak a világra, és a végén úgyis megtaláljuk a boldogságot. Ami a hangzást illeti, a dal a southern rock stílusjegyeit hordozza, karakteres riff és bluesos slide-ok ötvözete. Érdekessége, hogy a Hangszermustrából (a zenekar vblogja) már megismert szivardobozgitár is hallható a számban.
A harmadik szerzemény, a Tévedtem egy elhidegült, kiüresedett szerelemről szól, amikor tova tűntek a lángoló érzések, csak maga a szeretet maradt. Itt már megjelenik a boldogság máshol keresése, amely egyenes út a megcsaláshoz, és végül a szakításhoz. A nóta stílusa könnyed, dallamos pop-rock dal funky elemekkel, szövegeléssel és slágeres refrénnel vegyítve.
Az Elveszett idő a lemez utolsó száma, ahol ismét borongós, lehangolt lelkiállapotba kerülünk. Vágyakozva tekintünk a múltba, a régi szerelmünket szeretnénk visszakapni, de az élet elválasztotta tőlünk, és ő már másvalaki oldalán találta meg a boldogságot. Ebben a lírai hangvételű dalban a 12 húros akusztikus gitár mellett hegedű és cselló is helyet kapott.

Zenekari tagok:
Vida Kriszta – ének
Meleg Dezső – gitár
Pál Zoltán Márk – gitár
Richter „Sördög” Tibor – basszusgitár
Héjja Balázs – dob

A zenekart itt lehet követni:
Honlap: https://www.redonehouse.hu
Facebook: https://www.facebook.com/redonehouse
Instagram: https://www.instagram.com/redonehouse
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxrmIiSOoXkOvVbp0pjHreQ

hoati
­