Kiemelt koncertek


XXII. Lábatlani
Blues Fesztivál

2024.07.11-13.


Shemekia C
opeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.


VIII. Zsámbéki
Blues Piknik
2024.07.26-28.


Pribojszki 50

2024.07.31.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

Rossz időben, rossz helyen
2022-01-26 | kritika


A kommunizmus bukása a hőn áhított megváltás helyett sok muzsikus számára a földcsuszamlásszerű romlást hozta magával. Számos, addig komoly közönség- és szakmai sikert elért együttes függesztette föl tevékenységét, vagy oszlott fel. Ennek okai a média hozzáállásában és a mindent elárasztó gépesített mulatós zene uralomra jutásában keresendők.

Persze, ebben az időben is készültek figyelemre méltó zenei anyagok, de megfelelő promóció híján többnyire elsikkadtak.

Moldován Gyula neve zenészkörökben fogalom annak ellenére, hogy közel félévszázados pályafutása alatt szinte mindig a lehető legrosszabb helyen volt a lehető legrosszabb időben. A kiváló gitáros-énekes több, idővel sikeressé vált zenekarban volt alapító tag, s később Boeghoe (ejtsd: Bőgő) nevű saját formációjában olyan kiválóságok fordultak meg, mint Sáfár József (P. Box), Hangyássy László és Boros Péter (Sing Sing). A nagy nevek mellett soraikat erősítette még Darab István gitáros, akinek a szakma komoly jövőt jósolt, nem alaptalanul.

A banda 1991-ben elkészítette máig egyetlen albumát Kutya az asztalon címmel, melynek felújított jubileumi kiadása 2021 végén jelent meg a Red One House Kiadó jóvoltából.

Hogy megérte-e?

Azt gondolom, mindenképp.

Ha figyelmen kívül hagyjuk, hogy egy harmincéves anyagot poroltak le, nyugodtan tekinthetjük a zenekar bemutatkozásának, hiszen a dalok lendülete és aktualitása az idők folyamán mit sem kopott. Elmondásuk szerint az utómunkák során komolyabb módosításokra nem volt szükség, az a pár apró javítás meg nem változtatott a hangzáson, inkább az akkor ki nem javított hibákat korrigálták, és a jelenkor lejátszóihoz igazították technikailag az albumot.



A lemez kapcsán az első, ami rögtön feltűnik a hallgatónak, hogy a tagok vigyázó szemüket a német zeneipar helyett Amerika nyugati partjára és déli vidékeire vetették. Ez azért is merész, mert Magyarországon évszázadok óta a német zene gyakorolta a legnagyobb hatást, Presser Gábor szavaival élve, szinte zenei gyarmat lettünk. Ezzel szemben a Boeghoe muzsikája az amerikai stílusok egyfajta ötvözete. Ahogy általában a bemutatkozó albumoknál szokás, összegeződtek a zenei hatások. Ez azonban nem rekedt meg a szolgai másolás szintjén. A zene és a szöveg kőkeményen magyar, és magyaroknak szól, csupán az apró finomságok idézik a példaképeket. A kínos precizitással szemben az érzelmeken és a laza játékosságon van a hangsúly. A szövegek egyfajta kordokumentumnak is tekinthetők, a gondolkodó ember vívódásait elevenítik meg. Külön érdekesség, hogy Moldován Gyula mellett a szerzők között szerepel Bódi László (Cipő), Balázs Éva, Dornai Sándor és a kiváló költő, Demeter Tamás, kiknek szövegvilága nagyban meghatározza az egész lemez hangulatát.

Összegzésként, a Kutya az asztalon nem a háromperces élvezetekről szól, ami – mint az köztudott – nem csupán a zenében gyenge teljesítmény.

Dessewffy

A lemezismertető eredetileg a Polákia Magazin oldalán jelent meg.


Megjelent a Pablo and the Escobars új EP-je
2022-01-18 | hír


Megjelent a Pablo and the Escobars második kislemeze, a #Kettesepé. A WMMD gondozásában kiadott EP elérhető a legnagyobb streamoldalakon és a digitális boltokban.

A Pablo and the Escobars a második hanganyaga rögzítésekor a korábbi Play With My Blues című EP-hez képest más módszert választott. “Különböző helyeken, különböző emberekkel rögzítettük a kislemezt, aminek sok pozitívuma volt, de sok nehézséget is okozott, ám mindenképpen tanulságos volt számunkra, hogy a későbbiekben hatékonyabban tudjunk stúdiózni” – mesélte a felvételek kapcsán a basszusgitáros Don Miguel (Faigl Zoltán). „A minialbum címén nem kellett sokat agyalnunk, a munkafolyamatok során mindig kettes EP-ként emlegettük, így mire elkészült, már annyira megszoktuk, hogy megtartottuk ezt a címet” – folytatta a zenekar gitárosa, Pablo (Takács Tibor), aki a dalok zenéjét szerezte. A szövegeket az énekes Juanita (Monostori Kata) írta, a zenei produceri munka, a keverés és a mastering Jánosi Szabolcs ‘Cicó’ nevéhez fűződik, a borítót pedig Barbulszki Gábor festőművész készítette. Az albumra felkerült egy magyar nyelvű dal mellett két feldolgozás is: a Voodoo Child és a Pride and Joy című szerzeményekkel Jimi Hendrix és Stevie Ray Vaughan előtt szerettek volna tisztelegni. A #Kettesepé előfutáraként az együttes decemberben bemutatta az I don’t Mind című számra készült klipjét. A videoklip és a dal alapötletét maga a főszereplő, Tózsa-Dédesi György ’Madzag’ adta, aki sajnálatos módon a premiert már nem érhette meg.

hoati


Új formációt hozott létre a T. Rogers és Fekete Jenő
2022-01-11 | hír


A közelmúltban a T. Rogers együttes tagjai és Fekete Jenő Chicago Blues Union néven új formációt hoztak létre. Az 50-es, 60-as évek Chicago-bluesát interpretáló csapat albumot is készített, mely január folyamán jelenik meg, míg a lemezbemutató februárban várható.



A T. Rogers története 1999-ben kezdődött. A zenekar a fennállása alatt négy albumot rögzített, amelyeket a világ számos rádióállomása játszott. A legutolsó lemezükön található Angelina a többszörös Grammy-díjas Keb’ Mo’ közreműködésével került felvételre, míg a Goin´ Home Train című daluk döntőbe jutott az International Songwriting Competition nevű versenyen. A fővárosi Fregatt Klub volt a törzshelyük, de felléptek Európa-szerte bluesfesztiválokon és - klubokban. 2008-ban a New Orleans-i Mem Shannont kísérték európai turnéján, 2014-ben pedig a Rigában megrendezett European Blues Challenge-en hazánkat képviselték. Tavaly év végén a több éve szünetelő zenekar és a hazai blues-szcéna kiemelkedő alakja, Fekete Jenő közös formációt hozott létre. A Chicago Blues Union megalakításának ötletgazdája Kovács Ferci, a T. Rogers vezetője volt, aki korábban számos alkalommal jammelt a Palermo Boogie Gang egykori, a Muddy Shoes jelenlegi frontemberével. „Mindkettőnknek sokat jelentett ez a korszak és a zenei stílusa, ezért vágytunk rá, hogy ilyen zenét játsszunk. A közös jammelések alkalmával kiderült, hogy jó az összhang, és jól szólalnak meg ezek a dalok, élvezzük a közös zenélést. Aztán egyszer csak kipattant az ötlet, hogy legyen belőle lemezfelvétel” – nyilatkozta oldalunknak az 50-es, 60-as években született Chicago-blues dalokat tartalmazó albumról Kovács. Az együttes nevét viselő, tizenkétszámos kiadvány rögzítésére a Pannónia Stúdióban Hidasi Barnabás hangmérnök irányításával került sor. Az album még januárban kiadásra kerül, a lemezbemutató nagykoncertet előreláthatólag februárban rendezik meg.

A Chicago Blues Union tagjai:
Fekete Jenő – gitár, ének
Kovács Ferci – gitár
Szatai Zsolt – basszusgitár
Baráth Béla – dob
Stew Hay – szájharmonika

Linkek:
http://www.chicagobluesunion.com
https://www.facebook.com/feketejenoofficial
https://www.facebook.com/T.RogersBluesBand
https://www.instagram.com/feketejenoofficial
https://www.instagram.com/teerogersblues

A T. Rogers YouTube-csatornáján a következő napokban, több beharangozó videó jelenik meg.

hoati


Miért válaszd a Magyar Blues & Roots Egyesületet?
2022-01-07 | hír


Ha szereted a bluest és rokon műfajait, valamint szeretnéd elősegíteni a hazai szcéna fejlődését, a műfaj népszerűbbé tételét, akkor csatlakozz a 2020-ban megalakult, önkéntes alapokon szerveződő Hungarian Blues & Roots Association nonprofit szervezethez, és támogasd az egyesület munkáját és erőfeszítéseit!

Az egyesület céljai között szerepel:
- a magyar blues szcéna szereplőinek támogatása és érdekeinek előmozdítása,
- hogy elősegítse a magyar blueszenekarok és előadók hazai és külföldi szereplési lehetőségeit,
- csatlakozás a European Blues Union nevű ernyőszervezethez, majd annak égisze alatt az egyik soron következő European Blues Challenge megszervezése és lebonyolítása,
- egy rendszeres időközönként működő fórum, egy bluesklub létrehozása és működtetése; az egyesület legelső nyilvános bemutatkozó és egyben zenés estjét január 27-én este fél 9-kor tartja, amelynek a budapesti Muzikum Klub & Bisztró ad otthont,
- pénzügyi források elnyerése érdekében részvétel hazai és nemzetközi kulturális pályázatokon,
- hazai tehetségkutató verseny (Blues Challenge) kiírása és lebonyolítása 2022-ben.

Az egyesületi tagdíj mindössze 10.000 Ft/év, amelyet a jelentkező új tagnak az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján kell megfizetni. Az egyesület tagja lehet az a magyarországi székhellyel vagy lakóhellyel rendelkező természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki az egyesület célkitűzéseivel egyetért, továbbá az alapszabályban foglalt rendelkezéseket elfogadja.

Az egyesület adószáma: 10196445-2-44
Az egyesület bankszámlaszáma: 10103104-60796800-01005004 (Budapest Bank)

A Magyar Blues & Roots Egyesület a https://www.facebook.com/hunblues/ oldalon érhető el.

Aki szeretne csatlakozni az egyesülethez, az a bluesrootshungary@gmail.com e-mail címen jelezze szándékát. Minél többen vagyunk, annál könnyebben tudjuk megvalósítani kitűzött céljainkat! Várunk január 27-én a Muzikum Klubba! (Az egyesület tagjainak az estre a belépés díjtalan, további részletek hamarosan a klub oldalán és az egyesület Facebook-oldalán.)

A
Magyar Blues & Roots Egyesület elnöksége


Kiadták Senel Karatepe első lemezét
2022-01-05 | hír


Senel Karatepe a törökországi Lüleburgaz városban született, és jelenleg is ott él. Középiskolai tanulmányai alatt kezdett el érdeklődni a zene és a gitározás iránt. A Dokuz Eylül University Zenetudományi Tanszékének hallgatója volt, a diploma megszerzését követően zongoratanítást vállalt, de adatbázis-adminisztrátorként és weboldal-fejlesztőként is dolgozott. Jelenleg csakis zenéléssel foglalkozik. Bemutatkozó albuma, a Hard Times 2006-ban és 2007-ben rögzített dalokat tartalmaz, olyan előadóktól, mint Robert Johnson, Muddy Waters, Charles Brown, Big Bill Broonzy, Ray Charles és Eric Clapton. A lemez a holland Jan Mittendorp és a török Sarp Keskiner által alapított Bone Union Records gondozásában digitálisan jelent meg.
­
­

hoati
­

Debütáló lemezzel jelentkezett a Harlem Lake
2022-01-02 | hír


A holland Dave Warmerdam Band 2017 márciusában jött létre. Az együttes rövid idő alatt hírnévre tett szert: 2019-ben megnyerték a Dutch Blues Challenge-et, így 2020-ban ők képviselték hazájukat a Memphisben megrendezett International Blues Challenge-en, ahol az elődöntőbe jutottak. A tavalyi évben nagy fesztiválfellépéseket, németországi és belgiumi turnékat terveztek, azonban a Covid-világjárvány keresztülhúzta a számításaikat. A korlátozások alatt új dalok írásába kezdtek, a zenekar nevét pedig Harlem Lake-re változtatták. A dobos és a basszusgitáros poszton tagcserére is sor került, jelenleg Janne Timmer – ének, Dave Warmerdam – billentyűs hangszerek, vokál, Sonny Ray van den Berg – gitár, Kjelt Ostendorf – basszusgitár, Benjamin Torbijn – dob alkotja a bandát. Az átalakult kvintett első koncertjét tavaly szeptemberben Walter Trout előzenekaraként adta, míg a debütáló albumuk A Fool's Paradise vol. 1 címmel október végén került kiadásra. A Harlem Lake a lemez megjelenését élő fellépéssel ünnepelte a legnagyobb holland rádióállomáson, az NPO Radio 2-n. A kiadvány megrendelhető a zenekar weboldaláról, de elérhető a streaming platformokon is.

hoati