Kiemelt koncertek


XXII. Lábatlani
Blues Fesztivál

2024.07.11-13.


Shemekia C
opeland
Little G Weevil
and his band

2024.07.17.


VIII. Zsámbéki
Blues Piknik
2024.07.26-28.


Pribojszki 50

2024.07.31.

Ajánlott albumok

Hobo Blues Band
Hobo Blues Band
Idegen tollak
Mojo Workings
Mojo Workings
Long Step
Alastair Greene
Alastair Greene
Alive In The New World
Mick Pini
Mick Pini
Backtrack
The Özdemirs
The Özdemirs
Introducing The Özdemirs
Layla Zoe
Layla Zoe
Nowhere Left To Go
The Holmes Brothers
The Holmes Brothers
State Of Grace
Buddy Guy
Buddy Guy
Blues Singer




Archívum

2022 legjobb albumai
2022-12-29 | hír


Mint minden év végén, most is áttekintettük a magunk mögött hagyott esztendő lemeztermését, és összeállítottuk kedvenc albumaink tizenötös listáját. Ezek nem megkérdőjelezhetetlen etalonok, de talán reális képet adnak arról, milyen zenéket hallgattunk a leggyakrabban 2022-ben.

hoati
1. Buddy Guy: The Blues Don’t Lie (RCA Records)
2. Charlie Musselwhite: Mississippi Son (Alligator Records)
3. Angela Strehli: Ace Of Blues (Antone’s Records / New West Records)
4. John Németh: May Be The Last Time (Nola Blue Records)
5. Bob Corritore & Friends: You Shocked Me (VizzTone Label Group / SWAMF Records)
6. John Mayall: The Sun Is Shining Down (Forty Below Records)
7. Shemekia Coppeland: Done Come Too Far (Alligator Records)
8. Duke Robbilard: They Called It Rhythm & Blues (Stony Plain Records)
9. Bob Stroger & The Headcutters: That’s My Name (Delmark Records)
10. Diunna Greenleaf: I Ain’t Playin’ (Little Village Foundation)
11. Thorbjorn Risager & The Black Tornado: Navigation Blues (Provogue)
12. Jeremiah Johnson: Hi-Fi Drive By (Ruf Records)
13. Harrison Kennedy: Thanks For Tomorrow (Electro-Fi Records)
14. Larry McCray: Blues Without You (Keeping The Blues Alive Records)
15. Kai Strauss: Night Shift (Continental Blue Heaven)

­­
    

hcs
1. Larry McCray: Blues Without You (Keeping The Blues Alive Records)
2. Buddy Guy: The Blues Don’t Lie (RCA Records)
3. Diunna Greenleaf: I Ain’t Playin’ (Little Village Foundation)
4. John Primer: Hard Times (Blues House Productions LLC)
5. Johnny Rawls: Going Back To Mississippi (Continental Blue Heaven)
6. Charlie Musselwhite: Mississippi Son (Alligator Records)
7. Ian Siegal: Stone By Stone (Grow Vision Records)
8. Vanesse Thomas: Fight The Good Fight (Blue Heart Records)
9. The Strongman Blues Remedy: Volume 1 (Stony Plain Records)
10. Bob Stroger & The Headcutters: That’s My Name (Delmark Records)
11. Breezy Rodio: Underground Blues (WindChill Records / Bloos Records)
12. Travellin’ Blue Kings: Bending The Rules (Naked)
13. The Dig 3: The Dig 3 (Szerzői kiadás)
14. Jimmy Hall: Ready Now (Keeping The Blues Alive Records)
15. The Harpoonist & The Axe Murderer: Live At The King Eddy (Tonic Records)
­ ­­

11 Guys Quartet – videóklip az ünnepekre időzítve
2022-12-21 | hír


A 11th Hour Band nevű formációt Paul Lenart (gitár), Bill Mather (basszusgitár), Chuck Purro (dobok) és Richard Rosenblatt (szájharmonika) alapította a nyolcvanas évek elején. Bemutatkozó lemezüket Hot Time In The City Tonight címmel 1985-ben a Tone-Cool Records adta ki. A rákövetkezendő években együtt játszottak, amíg más – zenei és egyéb – elfoglaltságok meg nem akadályozták ezt. Az évek során a zenei kémiájuk és barátságuk megmaradt, ezért időnként összejöttek közös muzsikálásra. 2008-ban úgy döntöttek, hogy stúdióba vonulnak több saját instrumentális számot rögzíteni. Ezeket már 11 Guys Quartet néven jelentették meg. A kvartett az egyöntetűen dicsérő kritikákat kapott Small Blues And Groove 2020-as kiadása óta egy sor videóklipes kislemezt készített, a legújabbat, a Blues Beyond Midnight címűt az ünnepi szezonra időzítve hozta nyilvánosságra.­
­

hoati
­

Yates McKendree: Buchanan Lane
2022-12-17 | kritika


A multiinstrumentalista Yates McKendree Nashville-ben született, édesapja, Delbert McClinton egykori zenekavezetője, Kevin McKendree stúdiójában nőtt fel. Bár még csak huszonegy éves, hivatásos zenészként több mint tízéves tapasztalattal rendelkezik. Rendszeresen fellépett szülővárosa legendás klubjaiban, Észak-Amerikában és Európában turnézott, hangmérnökként közreműködött Delbert McClinton Tall, Dark, & Handsome című Grammy-díjas albumán. Bemutatkozó lemeze, a Buchanan Lane arról az utcáról kapta a nevét, ahol ő és édesapja lakik. Az album tizenhárom számot tartalmaz, közülük néhány Yates saját szerzeménye, néhány Gary Nicholsonnal közös dal, a fennmaradóak pedig az inspirációitól és hőseitől származó feldolgozások. McKendree nagyszerű érzékkel választotta ki ez utóbbi régi poros nótákat, új életet lehelt beléjük, miközben azok megőrizték lényegüket. A lemezen hallható két zenekari darab is, a közelmúltban elhunyt Ramsey Lewis előtt tisztelgő Out Crowd és az albumzáró Voodoo. A stúdióban Yates társai Nashville vezető zenészei, Kevin McKendree, Big Joe Maher, Steve Mackey, Jim Hoke, Andrew Carney, Roland Barber és a The McCrary Sisters voltak. Gary Nicholson, aki pályafutása során sok kiváló muzsikussal dolgozott már együtt, azt mondta róla: „Yates a reinkarnáció bizonyítéka. Csak egy nagyon idős, tapasztalt egyén képes ilyen zenét létrehozni.” A lemezt hallva teljességgel hiszünk neki.

Qualified Records, 2022.

hoati


Teljes a Veszprém Blues Fesztivál programja
2022-12-12 | koncertajánló


Négy napig – 2023. április 13. és 16. között – Veszprém nemcsak Európa kulturális, hanem a blues fővárosa is lesz. A régió eddigi legnagyobb bluesfesztiválján világsztárok és a hazai blues-roots közösség legismertebb előadói váltják egymást a Hangvilla, az Expresszó és a Papírkutya színpadain. A Downbeat többször is az év Hammond-orgonistájának választotta Raphael Wressniget, akinek Rachelle Jeanty-val közös produkcióját először láthatja a magyar közönség. Az Amszterdamban élő New York-i énekesnő, Michelle David a soul és a gospel mentén összerakott műsorral érkezik. Ahogy a legtöbb headliner, Anglia első számú blues-exportcikke, Ian Siegal is több koncertet ad, és eredeti felállásban lép színpadra a kilencvenes évek hazai blueseseményeinek egyik kedvenc előadója, a Blues Wire.



Az eddig bejelentett világsztárok – a The Rolling Stones-szal platinalemezt jegyző, többszörös Grammy-díjas harmonikás, Sugar Blue, az egyedülálló énekhangjával és szájharmonika-játékával a kortárs blues egyik ikonjává vált Rick Estrin, a brit blues hagyományait megreformáló gitáros, Matt Schofield, a magyar közönség kedvenc mestere, Big Daddy Wilson és a műfaj egyik legnagyobb ígérete, Buffalo Nichols – mellett a blues-szcéna több meghatározó képviselője is fellép Veszprémben. Mára négy ikonikus gospel album és több konceptalbum az eredménye Michelle David gospeldíva és a True-tones együttműködésének. Az elmúlt öt évben a zenekar a hagyományos gospeltől az afrofunkig, a soultól a calypsóig és a marokkói gnawáig számos inspirációt épített be burjánzóan komplex zeneiségébe.
Számos mérvadó kritikus szerint a hatvanas évek nagy ikonjai óta Ian Siegal a leglenyűgözőbb blueselőadók egyike: úgy veszi át a színpad irányítását, ahogyan a ma élő művészek közül nagyon kevesen. A több mint negyedszázados, több mint ötven országra kiterjedő turnézásai során a sokszoros díjnyertes előadó küldetése alig változott: valódi dalok, rezonáló előadások, nyersen felszolgált vokálok.
A kultikus görög Blues Wire harmincnyolc éves történetének fontos állomása Magyarország, ugyanis a zenekar hazánkban adta első külföldi koncertjét 1990-ben. Ekkor indult be a nemzetközi karrierjük, és jutottak el Európa egyre nagyobb színpadaira. Hatásukat Katie Webster boogie-woogie zongorista ikon akkoriban tűpontosan összefoglalta: “A Blues Wire Európa legjobb blueszenekara, és azt érdemlik, hogy szélesebb közönség ismerje meg őket.”
Raphael Wressnig orgonista – akit kiemelkedő blues-, soul- és jazzjátéka nyomán a Downbeat többször is választott már az Év Orgonistájának – a The Soul Gift Band nevű formációjával újrafogalmazza, mit is jelent a blues, a jazz és a funk a 21. században. Hangzásuk nyers és kemény, a zenekar magja pedig nem más, mint az ünnepelt gitáros, Enrico Crivellaro. Veszprémben Rachelle Jeanty amerikai énekessel állnak színpadra két alkalommal is.
Az alabamai származású énekes-dalszerző, Early James az igazi költők különcségével szólaltatja meg a maga körül örvénylő abszurditást: elhagyott blues és elmélkedő népdalok, merengő gyilkos balladák és szerelmes zongoramenetek keverednek a zenéjében. A Black Keyst alapító Dan Auerbach produceri munkájával készült lemezei az Easy Eye Sound stúdió kiemelkedő darabjai.
Ripoff Raskolnikov lényegében tiszteletbeli magyarként a hazai bluesos, folkos, americana stílusú dalszerző-előadó színtér egyik központi figurája. A gitáros-énekes dalai az emberi érzelmek teljes spektrumát felölelik, Ripoff egyedi hangvételben szól szerelemről, szenvedélyről, veszteségről, a mindennapok nehézségeiről, de a szépre való törekvésről és az élet minél teljesebb megéléséről is.
Az európai bluesélet kiemelkedő képviselői közül a The Achievers, a Cinelli Brothers, Sir Oliver Mally & Peter Schneider, Tim Lothar és a Rawhide is fellép a négy nap során, de itt lesz az Utcazene Fesztivál egyik visszatérő bandája, a portugál Moonshiners is. A hazai zenekarok közül többek között Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, a Jumping Matt & His Combo, a Muddy Shoes, a Bluestone, a The Pontiac, a Delta Bastards, Redbreast Wilson, a Bluesberry és Kontor Tamás & Horváth Misi is színpadra lép, de a program még tartogat egy igazán régen várt meglepetésprodukciót is, amit csak jövő év elején hoznak nyilvánosságra.
Az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat egyik kiemelt célkitűzése, hogy a Zene Városa címhez igazodva Veszprémben az év során a zenei műfajok legszélesebb skálája bemutatkozzon úgy, hogy azt ne csak a koncertlátogatók, hanem a régióban élők is magukénak érezzék. “A zene itt nemcsak nekünk szól, hanem velünk történik” szlogen jegyében napközben a város különböző pontjain akusztikus mini blueskoncerteket hallgathatunk, kiállítások, beszélgetések és workshopok is színesítik a programot, míg a Veszprém Blues Fesztivál hivatalos programját követően akár világsztárokat is elcsíphetünk a késő esti jammeléseken. Négy nap alatt a műfaj legátfogóbb keresztmetszetét ismerhetik meg a fesztiválozók Veszprémben, Magyarország történetének legnagyobb bluesfesztiválján.

További információ:
http://www.facebook.com/veszprembluesfesztival
http://www.veszpremblues.hu

Online jegyvásárlásra a Cooltix oldalán van lehetőség.


Mi dobozolók vagyunk! És te?
2022-12-11 | hír


Az ünnepek közeledtével jelentette meg első single-jét az utcazene-fesztiválok közönségdíjas zenekara, a Red One House. A veresegyházi blueskomédiások most komolyabb oldalukat mutatták meg, félretéve a humort egy meghitt karácsonyi dallal ajándékozták meg a nagyérdeműt. A Boldog Karácsonyt címmel megjelent akusztikus szerzeményük a régi családi karácsonyi hangulatot idézi a maga egyszerűségében, egy szál gitár kíséretében. A dalban Vida Kriszta csilingelő hangja mellett Boross Krisztián tenor szólama csendül fel, hogy duettjük a refrénben az együttes angyali gyermekkórusával (a zenekartagok gyermekeinek énekével) kiegészülve együtt zengje: Boldog Karácsonyt!

A dalhoz készült egy különleges videóklip is, ami egy országos jótékonysági akcióra, a DOBOZOLÁSRA hívja fel a figyelmet. Az idén 19. alkalommal megrendezésre kerülő Cipősdoboz Akció mára már Magyarország legnagyobb karácsonyi segélyakciójává vált. Az akció keretében kapott ajándékokat a Baptista Szeretetszolgálat juttatja el a rászoruló gyermekeknek, olyanoknak, akiknél talán más nem is kerül a fa alá.
A zenekar tagjai úgy gondolták, hogy az akció mellé állnak, és ennek fényében készítették el a karácsonyi nótájukhoz a videóklipjüket. A klipben az együttes a dobozolás menetét tárja a közönség elé (miközben ők is adakoznak), az előkészületektől egészen az ajándék leadásáig, ezzel is megkönnyítve az adakozásra nyitott szívű emberek tájékoztatását.


­„Keress egy üres cipősdobozt, válaszd ki, hány éves kisgyereket szeretnél megajándékozni (kislányt vagy kisfiút), töltsd meg a dobozt csupa-csupa kedves ajándékkal. Csomagold be a dobozod, s add le valamelyik országos gyűjtőpont egyikén.”
Az idei gyűjtési időszak november 25-től december 18-ig tart, ez idő alatt téged is vár budapesti Városháza téren a Baptista Szeretetszolgálat által felállított Cipősdoboz Vár. Minden nap tündér és várkapitány fogadja az adakozókat, kicsik és nagyok mesebeli környezetben helyezhetik el dobozaikat, miközben a háttérben felcsendül egy ismerős dalszöveg: Boldog Karácsonyt, békés ünnepet, ajándék legyen minden perc neked!
A jótékonysági akcióval kapcsolatos további információk a www.ciposdoboz.hu oldalon találhatók.


Négyszámos EP-vel jelentkezett miXendorp
2022-12-09 | hír


Számosan akadtak olyanok, akik az új korok kihívásainak megfelelően megkísérlik megújítani a több mint százéves múltra visszatekintő blues műfajt. Közéjük tartozik a holland Jan Mittendorp is az egyszemélyes projektjével, a miXendorppal. A project indulása az elmúlt évtized elejére tehető, ekkor jelent meg az első lemeze, a Blues + Beat, amit Európa-szerte fellépések követtek. Mittendorp néhány hónapja új dalokat kezdett írni. Ezek a blues, jazz, world music, funk, techno és mindenféle más zenének az eredeti és eklektikus keverékét képezik. Az új nótákat tartalmazó négyszámos EP Xperimental Trance Electro Blues címmel novemberben digitális formában látott napvilágot. miXendorp nem áll le, jövő év elejére további felvételeket ígér.

­
hoati


Ask the Dust – új lemez és klip
2022-12-06 | hír


Az Ask the Dust együttes 2012-ben alakult, kezdetekben a saját dalaik mellett olyan előadók szerzeményeit dolgozták fel, mint a The Rolling Stones, a Hobo Blues Band, Muddy Waters és Tom Waits. Egyik korai nótájuk refrénje John Fante proto-beat regénye alapján a következő: „If you don’t find me you won’t find me, until you ask the dust”. Az ötfős bandát jelenleg Vecsei Márton - gitár, ének, Vecsei András - szájharmonika, gitár, vokál, Berta Csaba - gitár, vokál, Koós Marcell - dob és Molnár Dávid - basszusgitár alkotja. Ez utóbbi muzsikus 2020-ban csatlakozott az alapító tagokhoz, a Covid19-világjárvány lecsengését követően már vele vágtak bele a második, One for the Cursed, One for the Blessed című albumuk stúdiómunkáiba, aminek a borítótervét, grafikáját Dávid készítette. Ahogy az Ask the Dust nem csupán egy zenekar, hanem szoros baráti társaság is, úgy zenéjük sem csupán klasszikus blues-rock zene. Az együttes – tisztelve a gyökereket – saját ösvényét szeretné kitaposni a blues-rock útkereszteződésekkel teli világában, így az új lemezük is egy ilyen zenei „kereszteződés”. Az album első felén (One for the Blessed) javarészt Vecsei Márton líraibb, személyes hangvételű, helyenként balladisztikus dalai találhatók, míg a másodikon (One for the Cursed) Berta Csaba és korábbi basszusgitárosuk, Mátrai Márton keményebb, hard rock - blues hatású, riff alapú szerzeményei hallhatók. A lemez címe a One for the Road című daluk egyik sorának parafrázisa, amely az örömöket, bánatokat, hétköznapi sikereket és nehézségeket közösen megélő, együtt átvészelő csapat egyfajta „hangulatjelentése”. Első videóklipjüket ehhez a nótához forgatták, mivel a One for the Road egyrészt zeneileg megvillantja az ATD blues gyökereit, másrészt a dal lehetőséget adott arra, hogy egy egyszerű narratívájú, közérzeti klipben megjelenítsék egy átlagos Ask the Dust próba hangulatát, a zenekar arcát. A próbaterem mellett a klipforgatás másik helyszíne az együttes törzshelye, a fővárosi Bakelit Café volt. A zenekar barátai, ismerősei közreműködésével az itt zajlott klipforgatás alkalmat adott arra is, hogy a banda tagjai koccinthassanak egyet a jelenlévőkkel az elmúlt tíz évre.­



hoati